شفقنا رسانه– جامعه یا گروه آنلاین، بخش مهمی از راهبرد روابط عمومی یک نوع برند به شمار می‌آید. این جامعه می‌تواند وجه تفاوت چشم‌گیری در مورد برند شما داشته باشد و به سود بازاریابی بیشتر و در برخی موارد حتی به ورشکستگی منتهی شود. به همین علت است که ضرورت دارد این روابط به شکل بسیار ظریفی کنترل شوند. به طور کلی، این جامعه از اشخاص 16 تا 30 ساله تشکیل می‌شود که بیش از اندازه در زمینه فناوری متخصص و در ارتباط با یکدیگر پیوسته هستند. به عنوان نوعی برند، باید درباره مسیریابی آمار بیش از حد احتیاط کنید. در این نوشته توجه شما را به ده موردی که باید از آن اجتناب کرد، جلب می‌کنیم:

1. تبعیض

همه می‌دانیم که می‌خواهیم از تبعیض اجتناب کنیم ولی چون نوبت به رسانه اجتماعی می‌رسد اوضاع حتی وخیم‌تر از پیش هم می‌شود، چون علنی است و احساس هیجان بسیار زیادی در آن به شما دست خواهد داد. این مورد انواع مختلفی از تبعیض را دربرمی‌گیرد که از آن جمله می‌توان از تبعیض بر مبنای سالخوردگی، ناتوانی و … نام برد.

 

2. خبرهای نادرست

بررسی واقعیت‌ها و پژوهش در اینجا کلیدواژه‌ها محسوب می‌شوند. در اینترنت، خبرها به سرعت در حرکت هستند اگرچه حقیقت نداشته باشند. اما بدانید در نهایت، شخصی حقایق را بررسی و اثبات خواهد کرد که شما از اطلاعات نادرستی بهره برده‌اید تا به کلیک‌ها یا تعامل‌هایی دست یابید. در صورتی به موفقیت چشمگیری دست خواهید یافت که به ویژه قرار باشد در زمینه کاری خود مخاطب تان شما را باور کند.

 

3. آماتور گرایی

رسانه اجتماعی هم‌چون دست‌افزار یک پزشک تازه‌کار یا سرگرمی یک کارمند در هنگام غذا خوردن به شکل تصادفی انتخاب نشده است بلکه چندی از برندها و آژانس‌ها هنوز هم به آن دسترسی ندارند. این نکته که به صورت آماتور در رسانه اجتماعی ظاهر شوید، بیانگر این است که برند شما نیز آماتور است.

 

4. اشتباه در دستور زبان

اینترنت پر از نازی‌های دستور زبانی است. حتی اگر بزرگترین برند دنیا در حوزه کارتان باشید، هم‌چنان هستند کسانی که علنی از شما اشتباه املایی یا دستور زبانی می‌گیرند. به همین دلیل است که باید پیش از گذاشتن مطلبی در اینترنت، دوباره آن را بررسی کنید. برنامه بررسی املایی را فعال کنید (نه برنامه تصحیح خودکار را) و زبانی را که از طریق آن صحبت می‌کنید یاد بگیرید. اگر از زبان رمزی تخصصی تنها برای این استفاده می‌کنید که خونسرد تر به نظر برسید ولی آن را به خوبی نمی‌شناسید، مترجمی را استخدام کنید یا در عوض گویشی را که در آن مهارت دارید به کار ببرید. بسیاری از شخصیت‌های مشهور منطقه‌ای در این مورد به شکل جاه‌طلبانی نادان تشخص می‌یابند.

 

5. پست‌های تحریک‌کننده

وقتی مدیران تبلیغاتی از عکس‌های نامربوط شوکه‌کننده استفاده می‌کنند تا برند خود را ارتقا دهند واقعاً در ذهن افراد چه می‌گذرد. آیا نمی‌دانند این کار، کار ناروای قابل ملاحظه‌ای است؟ یا این که فرض می‌کنند که این کار موجب خواهد شد که به کلیک‌های بیشتری دست یابند؟ نمی‌دانم که شما چه نظری دارید اما به نظر من، واکنش پیش‌بینی‌شده انتقاد و تنفر است.

 

6. انجام ندادن کار پژوهشی

مدیر روابط عمومی و تبلیغات باید بیندیشد، پژوهش کند و سپس به توییت کردن بپردازد. شناختن مخاطبانتان نکته‌ای کلیدی به شمار می‌آید و گاهی اوقات تنها مستلزم یک کلیک است. زندگینامه‌ها را بخوانید و سپس به کاربران دست‌اندرکار پاسخ دهید، البته این کار شامل مفسران هم‌سوی شما نیز می‌شود.

 

7. پاسخ دادن مناسب

دوست من که «داریان صباغ» نام دارد همیشه می‌گوید: « اگر در اینترنت کار خطایی را مرتکب شدید، باید آن را غنیمت بشمارید. فرصت‌های مناسب از راه به یاد سپردن اشتباهه‌ها به نحو صحیح پدید می‌آید، امکان دارد مبارزه شما موفقیت‌آمیزتر از وقتی باشد که ابداً اشتباهی را مرتکب نمی‌شدید.» پاسخگویی به شکایت‌ها و وعده دادن درباره ارایه خدمات بهتر باعث خواهد شد که افراد بار دیگر به مغازه یا فروشگاه شما مراجعه کنند. در زمانی که یکی از اعضای گروه آنلاین از برند شما ایراد بگیرد یا نظری منفی بدهد به هیچ وجه با پاسخ منفی، کار او را تلافی نکنید. همواره به طرز موقرانه و بزرگ‌منشانه‌ای باید بر اوضاع مسلط باشید. او را تهدید نکنید که به دادگاه شکایت خواهید کرد. از این نگرش عاری از لطف استفاده نکنید که هرگونه تبلیغاتی، تبلیغات مناسبی محسوب می شود، زیرا در رسانه اجتماعی، شما را احمقی متکبر تلقی خواهند کرد. حتی ادعا نکنید که برای جلب توجه بیشتر به هنرنمایی دست زده‌اید. هیچ کس هیچ گاه این کار را از یاد نخواهد برد و البته کار خوبی نیست.

 

8. رفتارهای فریبکارانه

اعضای گروه آنلاین اشخاصی کودن نیستند. آنان به آسانی به فریبکاری شما پی برده و دست شما را رو خواهند کرد. برای ارضا کردن منفعت شخصی خود درصدد دروغ گفتن به آنان نباشید.

 

9. ماشینی شدن

در صورتی که خواهان انجام دادن کاری عالی درباره گروه آنلاین هستید، این کار را باید از صمیم دل بکنید و از رفتار روبات مانند یعنی بدون فکر و احساس بپرهیزید. باید تعامل‌های خود را متناسب با نیازهای اشخاص کنید و به ویژه به مخاطبان خویش هیجان و اشتیاق فراوانی نشان دهید یا دست کم، درصدد انجام دادن این کار برآمده و وانمود کنید که علاقه‌مند به هیجان آنها هستید.

 

10. تلاش برای بدست آوردن پیروان جعلی

در صورتی که از مطلبی درباره بازاریابی آگاه هستید، می‌دانید که با کوشش برای به دست آوردن پیروان عمده به جایی نمی‌رسید و این نرسیدن چند دلیل دارد؛

– این کاربران با مالکان صفحه‌ای که اطلاعات لازم ندارد تماس می‌گیرند تا از آنان بهره‌برداری کنند.

– این شرکت‌ها از طریق استخدام کردن دسته‌ای از اشخاص با دستمزد کمتر در چین و هند یا مصر به فعالیت می‌پردازند، آنان را با فشار به اتاقی پر از جمعیت وارد می‌کنند تا حساب‌های فیس‌بوکی جعلی‌ای را با نام‌های تصادفی ایجاد کنند و تنها کاری که انجام می‌دهند لایک کردن صفحه‌های مراجعه‌کنندگان است.

– اگر این آگهی‌دهنده ادعا کند که شما در ازای آگهی بازرگانی صفحه‌های او پول پرداخت می‌کنید، این ایدئولوژی، عیب‌های فراوانی دارد:

الف. هدف‌گیری

آگهی‌دهنده اذعان می‌کند که طرفدارانش از اهالی تمامی کشورهای عربی و کشورهای گوناگون دیگر هستند. این مورد معادل است با آگهی درباره محصولتان در سودان وقتی که تنها در کوالالامپور می‌تواند در دسترس باشد یا برابر است با آگهی درباره کرم ضد آکنه در مجله‌ای مخصوص کودکان.

 

ب. رهگیری

خانم مشاور خود اذعان دارد که مبارزه را در زمانی متوقف می‌کنند که تعداد لایک‌های تقاضا شده به دست آمده باشد. اگر اکثریت لایک‌ها به دلیل طرفداران واقعی باشد که صفحه را لایک می‌کنند یا به خاطر افرادی باشد که در جستجوی صفحه یا لایک باکس در سایتی اینترنتی خارج از محدوده یا هر منبع دیگری حضور داشته باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ اصولاً، شما در ازای لایک‌هایی که امکان دارد حتی به دلیل خدمات این آگهی‌دهنده باشد، مبلغ پولی یکجا را پرداخت می‌کنید.

 

ج. عقل سلیم

اشخاص می‌دانند که شما عملاً این پیروان را با کوشش به دست آورده‌اید. هر چه هست، آنان به یک علت با صفحه شما تعامل برقرار نخواهند کرد، ارزش ویژه آنلاین شما را شکل نخواهند داد یا حتی ارزش ویژه آنلاین شما را ارتقا نخواهند بخشید یا حتی میزان فروش شما را گسترش نخواهد داد. حتی ابزارهایی در این زمینه وجود ندارد.

 

د. برنامه‌ریزی برای آینده

حتی اگر بعداً تصمیم بگیرید که به شیوه‌ی شایسته‌ای با استفاده از آگهی بازرگانی در فیس‌بوک آگهی دهید حتی به ویژه اگر از ویژگی‌های مهمی هم‌چون فروشگاه‌های اسپانسر دار، پست‌های اسپانسر دار و پست‌های ارتقایافته استفاده می‌کنید، این کار موجب سردرگمی بیش از حدی خواهد بود. در ازای طرفدارانی پول پرداخت می‌کنید که نمی‌خواهید در صفحه شما حضور داشته باشند.

 

ه. لایک نکردن

اگر طبق ادعای این آگهی‌دهنده مبنی بر این که طرفداران، اشخاص واقعی هستند، چه عاملی موجب خواهد شد که آنان از لایک نکردن صفحه شما پس از مدتی دست بردارند که پی می‌برند محتوای مطلب شما با آنان تناسبی ندارد؟

 

پاشنه آشیل (نقطه ضعف)

در صورتی که کافی نباشد، این کار موجب خواهد شد که شما در حالت کم ارزش و مأیوسانه‌ای در برابر طرفداران واقعی و در برابر منتقدان بازاریابی نمایان شوید و در نتیجه، ارزش ویژه برند و تصویر شرکت شما تحت تأثیر منفی قرار خواهد گرفت.

تلاش آنلاین خود را استمرار بخشید. اگر نمی‌خواهید که از این نکته مطلع شوید، هیچ کس دیگری را هم مطلع نکنید. اعتبار و شهرت برند شما به راهبرد رسانه اجتماعی شما وابسته است و اگر تمایلی به تصحیح آن ندارید، پس در مورد کنترل خسارت بسیار زیاد فعالیت خواهید کرد. بیندیشید و سپس به اشتراک آنلاین بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *